Jak vybrat auto anténu?

Jak vybrat anténu do auta?

Auto antény umožňují nejen poslouchat rozhlasové stanice skrze autorádio, ale také přijímat např. GPS signál, Wifi nebo LTE. Antény do auta existují v několika různých tvarech a provedeních, od klasického prutu po tzv. žraločí ploutev. Pro lepší kvalitu příjmu bývají autoantény vybaveny zesilovačem signálu.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 3 min.

Druhy auto antén podle tvaru

Prutové auto antény

Rozšířené provedení autoantén zejména u levnějších a starších vozů. Prut bývá vesměs odšroubovatelný (vyměnitelný), aby se dal sejmout například při použití kartáčové myčky. Antény s krátkým prutem vypadají designově lépe a jsou vhodné do nízkých garáží, nebo pokud dlouhý anténní prut překáží při otevírání pátých dveří. Nevýhodou je slabší kvalita signálu. Pro kvalitní příjem doporučujeme minimální délku prutu 40 cm.

Při výběru samotného prutu si pohlídejte velikost závitu, existují 2 varianty, a sice závit M5 a M6.

Přední autoantény

Auto antény mívají délku prutu od 40 cm až do 80 cm. Úhel sklonu bývá variabilní od 40 do 90°. Délka anténního svodu je kolem 2 m. Antény s prutem kolem 40 cm bude vhodné doplnit o externí zesilovač, zvolíte-li autoanténu s prutem o délce 70 cm a více, nebude anténní zesilovač třeba.

Zadní autoantény

Anténní prut je krátký, maximálně 40 cm. Anténní svod je dlouhý, přibližně 5 m. Jedná se o jednu z nejhorších variant co se kvality příjmu signálu týče. Proto je v tomto případě nutné použít autoanténu aktivní, tedy se zesilovačem, který zvyšuje kvalitu příjmu signálu. Pasivní anténu je nutné doplnit o externí anténní zesilovač, který ideálně umístíme ihned za autorádio.


Shark auto antény ("žraločí ploutve")

Autoantény Shark ve tvaru žraločí ploutve jsou moderní a mají líbivý, uhlazený design. Lze je přelakovat do barvy vozu. Antény v tomto tvaru mohou přijímat jak FM/AM, DAB, DAB+, GPS, GSM nebo DVB-T pásmo. Doporučujeme vybírat autoantény Shark se zesilovačem.

  • Malé rozměry a elegantní vzhled

  • Slabší příjem signálu, nutný zesilovač


Nalepovací antény

Autoantény, které se většinou lepí z vnitřní strany čelního skla, případně pod sklo střešního okna nebo panoramatické střechy. Vnitřní anténu doporučujeme používat pouze pokud na střechu vozidla nelze umístit klasickou anténu, nebo pokud se pohybujete v oblasti s velmi dobrým pokrytím. Interiérové antény nedosahují takové kvality signálu jako antény umístěné na střeše, blatníku či sloupku.

  • Není vidět zvenčí vozu

  • Slabý příjem signálu


Teleskopické antény

Teleskopické antény jsou umístěny v předním nebo zadním blatníku auta, existují také varianty do sloupku dveří. Mohou být manuálně nebo motoricky výsuvné. V této kategorii najdete také antény do sloupku. V případě umístění teleskopické auto antény v předním blatníku ji lze použít samostatně, zadní je nutné doplňte o externí zesilovač, který vykompenzuje ztráty na delším anténním svodu.

  • Lze ji zasunout, když není potřeba

  • Časté lámání

Antény do auta s vestavěným zesilovačem umožní přijímat signál i v hůře pokrytých oblastech. Rozdíl mezi anténou se zesilovačem (aktivní) a anténou bez zesilovače (pasivní) je zásadní.

Důležité parametry antén do auta

Umístění na vozidle a montáž

U automobilů z poslední dekády je nejobvyklejší umístění antény na střeše vozu, především pak do její zadní části. Vzhledem k délce vedení od antény k autorádiu doporučujeme volit zadní autoantény s vestavěným zesilovačem pro odpovídající kvalitu signálu.

Méně časté je umístění antény do přední části střechy automobilu. Většina předních antén na auto má v balení svod, zároveň v sobě ale nemají zabudovaný anténní zesilovač. Pro kvalitní příjem FM signálu doporučujeme koupit externí anténní zesilovač.

Autoantény do předního nebo zadního blatníku jsou typické u vozů z 80. a 90. let 20. století. Lze vybírat z antén s motorkem, které se vysouvají při zapnutí autorádia automaticky, nebo můžete pořídit manuální teleskopickou anténu, kterou je nutné z blatníku vysunovat ručně.

Vnitřní auto antény se vyznačují snadnou montáží bez nutnosti rozebírat interiér vozu. Stačí je přilepit vnitřní část předního skla a následně ji propojit s autorádiem. Autoantény na sklo v sobě často nesou také anténní zesilovač, který je v případě používání neoriginálních autorádií nutno napájet pomocí anténního adaptéru.

Anténa ve tvaru žraločí ploutve vypadá velmi moderně.

Při výběru antény do auta si pohlídejte, jestli je nová autoanténa se svodem nebo bez svodu. Často kromě nefunkční antény bývá poškozený samotný anténní svod, proto doporučujeme měnit vždy celou anténu i se svodem.

Zesilovač signálu

Některé antény se neobejdou bez zesilovače, který zlepšuje příjem v síti FM. Pokud používáte pasivní anténu bez vestavěného zesilovače, lze dokoupit a připojit zesilovač externí. Kvalita pokrytí FM signálu v Česku se postupně zhoršuje, protože je postupně upřednostňováno digitální vysílání DAB/DAB+.

Použití antény

Autoantény neslouží pouze k příjmu FM/AM rádiového vysílání. Mohou zprostředkovávat i GPS signál pro autorádia s navigací, signál pro sledovací zařízení, elektronické knihy jízd, WiFi, mobilní hovory i data, dálkové odemykání nebo třeba ovládání nezávislého topení.

  • GPS antény se montují i do interiéru vozu, často pod palubní desku. Mívají malé rozměry a několik druhů připojovacích konektorů.
  • DAB antény jsou uzpůsobené pro digitální rozhlasové vysílání., Podporovat ho musí také samotný přijímač, tedy autorádio. Často jsou antény kombinované a nabídnou příjem AM/FM i DAB vysílání.

Nutnost použití redukcí a adaptérů

  • Anténní slučovač použijte v případě, že má vozidlo 2 antény a nové autorádio pouze má jeden vstup na anténu. Koncernové vozy (Wv, Škoda, Seat, Audi) vyžadují anténní slučovače s napaječem.
  • Anténní rozbočovač slouží zapojení jedné antény do rádia se vstupem na 2 antény. Rozbočovač může sloužit např. pro použití VHF antény pro příjem FM signálu. Rovněž zde se používají rozbočovače se zesilovačem.
  • Prodlužovací kabely vyřeší problém s nedostatečně dlouhými anténními svody.
  • Anténní napáječ řeší problém s napájením antény a zesilováním signálu u koncernových aut od roku 1998 do současnosti. Jejich originální autorádia mají zabudované speciální napájení antény, které neoriginální jednotky nemají. Jedná se o tzv. fantomové napájení. Anténní napáječ se připojuje mezi autorádio a anténní konektor v autě. Existuje více druhů napáječů, nejvíce se používají ISO-DIN a FAKRA-DIN.

Montáž nové autoantény se někdy neobejde bez použití redukce na anténním svodu nebo u antény.

U starších vozů jsou používány teleskopické výsuvné antény.

Příslušenství

Autorádia

Reproduktory do auta

Subwoofery do auta

Zesilovače do auta

CD/MD/DVD měniče

FM transmittery

Nejčastější dotazy

Co ovlivňuje kvalitu příjmu signálu?
  • Délka prutu - čím je prut kratší, tím je příjem signálu horší. Ideální délka anténního prutu pro dostatečný zisk v pásmu VKV, tedy FM a AM, je 75 až 80 cm.
  • Vzdálenost od autorádia - čím je délka anténního svodu k rádiu větší, vyšší ztráty při přenosu získaného signálu vznikají. Proto doporučujeme vždy použít nejkratší možnou cestu anténní svodu a zbytečně jej neprodlužovat. Už vůbec ne přebytky vedení smotávat a ukrývat.
  • Umístění antény - v závislosti na umístění na automobilu je třeba vybrat vhodný tvar antény, velikost základny a případný úhel náklonu.
Jak postupovat při výměně antény a anténních svodů?

Prvním krokem je nezbytná demontáž několika částí vašeho vozu. Primárně je to oblast stropnice. K rozebrání částí interiéru a uvolnění stropnice může být třeba použít více síly. Někdy je nutné vypomoct si třeba šroubovákem. Aby nedošlo k jakémukoliv poškození, doporučujeme postupovat velmi opatrně.

Tento krok je možné provést s předstihem, než si novou anténu na auto pořídíte. Můžete tak přesně zjistit, jaký konkrétní konektor vaše stávající anténa používá a podle toho koupit buď novou, nebo dokoupit příslušnou redukci. Pokud je vozidlo starší řekněme deseti let, doporučujeme pořídit anténu včetně nových svodů, kterými povedou k rádiu.

Jakmile máte přístup k obnažené části střechy, zjistíte uchycení antény a umístění vedení, které je dáno vždy konkrétním modelem vozu.

Jakmile je stávající anténa demontovaná, přichází na řadu montáž antény nové. Ta by měla být prováděna v opačném sledu, než předchozí postup. Pokud jste si pořídili anténu s kabelem, natáhněte kabel k rádiu stejnou cestou, kterou vedl kabel předchozí.